Cilt Bakımı

Medikal cilt bakımı, cildi ölü derilerden arındırarak sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar. Medikal cilt bakım fiyatları hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

 

Medikal Cilt Bakımı Nedir?

Medikal cilt bakımı; dermokozmetik ürünler ve ileri teknoloji cihazlar yardımıyla cilt yüzeyindeki siyah noktaların, ölü cilt hücrelerinin, sebum, toksik gibi gözenek tıkayan maddelerin ciltten uzaklaştırılarak, cildin derinlemesine temizlenmesi işlemidir. Cildin detaylı temizliği ile cilt dokularının nefes alması sağlanarak, parlak, canlı ve sağlıklı bir görünüm elde edilir.

Günümüzde ulaştığımız belgelere baktığımızda tarih boyunca farklı kültürlerde çeşitli cilt bakım rutinleri olduğunu görüyoruz. Eski Mısır kaynaklarına göre milattan önce 3000’li yıllarda cilt temizliğini sadece üst sınıf kişiler gerçekleştiriyordu. Kleopatra’nın deniz kumunu yüz maskesi olarak kullanması eski dönemlerde de pürüzsüz bir cilt için doğal maskelerden yararlanıldığına işaret ediyor. 17. yüzyılda beyaz bir cilt, güzellik ve asalet sembolüydü. Bu sebeple kişiler ciltlerini güneşten koruyarak ve ciltlerine sirke sürerek cilt beyazlıklarını korumaya çalışıyorlardı. 19.yüzyılda ise artık beyaz bir görünüm elde etme isteğine ek olarak bir de kırışıklıkları ortadan kaldırma algısı popülerleşmeye başlamıştı. Böylece kırışık önleyici kremler ve maskeler üretilmeye başlandı. 20. yüzyıla geldiğimizde ise artık sadece kırışıklıkları önlemek değil genç görünümü geri getirmek üzerine teknolojik çalışmalar yapılmaya başlandı. Artık günümüzde kullanılan ileri teknolojik cihazlar sayesinde hem cildimizi yenileyip sağlıklı bir görüntü elde etmek hem de cilt sorunlarını tedavi etmek mümkün hale geldi.

Medikal Cilt Bakımı Faydaları Nelerdir?

Cilt bakım uzmanı ve donanımlı bir klinikte uygulanan medikal cilt bakımı ile derinlemesine temizlenen cilt, yenilenerek canlı ve sağlıklı bir görünüme kavuşur. Medikal cilt bakımı ile kan dolaşımı ve lenf drenajı canlanarak cildin oksijen seviyesi yükselir. Ciltteki sebum ve nem seviyesi dengelendiği için cilt sivilce ve siyah noktalardan arındırılır. Leke, cilt tonu eşitsizlikleri, sivilce izi gibi cilt problemleri tedavi edilerek ciltte sıkı, parlak ve pürüzsüz bir görünüm sağlanır.

Medikal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Medikal cilt bakımı aşamaları şu şekildedir;

·         Öncelikle cilt bakım uzmanı, hasta konsültasyonu sağlayarak kişinin cilt sorunlarını ve cilt bakımından beklentilerini dinler.

·         Cilt tipi analizi ve cildin ihtiyaçları doğrultusunda kişiye özel cilt temizleme programı oluşturulur. Kapsamlı muayene sonrası cilt temizliği sırasında kullanılacak dermokozmetik ürünlerin kişiye özel olarak seçilmesi cilt sıkılaşması, yağ dengesi ve alerjik reaksiyonlardan kaçınmak için son derece önemlidir.

·         Cildin epidermis yüzeyi kişiye uygun bir temizleyici ile nazikçe temizlenir.

·         Derin temizlik aşamasına geçmeden önce cildin yumuşayıp gözeneklerin gevşemesi için buhar uygulaması yapılır.

·         Cilt tipine uygun bir peeling ile cilt siyah ve beyaz noktalardan, gözenekleri tıkayan kir ve makyaj artıklarından arındırılır. Peeling ile ciltteki kan dolaşımını hızlandırmak için küçük ve dairesel hareketlerle cilde yavaşça masaj yapılır.

·         Yaşınıza, cinsiyetinize ve bireysel ihtiyaçlarınıza bağlı olarak cilt bakım uzmanımız tarafından, farklı içerikli serumlar cildinize masaj yapılarak uygulanır. Uygulanan serum cildinizin yenilenmesini ve hücre gelişimini destekleyecektir.

·         Cildin ihtiyacına göre maske, vitamin takviyesi, radyofrekans, ozon terapi gibi cildin nem ve kolajen üretimini destekleyici medikal bir uygulama yapılır.

·         Son aşama olarak cilt nemlendirilerek medikal cilt bakımı tamamlanır.